skip to Main Content
Pastor Year         Assistant Pastors
Fr Henry van der Heyden Jan 1903-Feb 1906
Fr William van Mens Apr 1906-Apr 1910 Fr Valentine Weber
Fr Valentine Weber Oct 1910-10.10.1930

Fr Groot (1920-1922)

Fr Alfred McCarthy (07.12.1930-03.02.1932)

Fr John Unterberger 1931-01.03.1936 Fr Henry Murphy (01.03.1932-12.01.1935)
Fr LM Parsons (12.01 – 27.02.1935)

Fr Benedict Walsh (10.02.1935-18.01.1937)

Fr Arnold Verhoeven 01.03.1936-15.05.1942 Fr Henry Murphy (01.02 – 07.07.1937)
Fr Arthur Crowther (07.07 – 18.12.1937)

Fr John A van Haaren (10.12.1937-16.05.1942)

Fr John van Haaren 08.10.1945-01.05.1948 Fr F vd Schoor (22.10.1945-06.02.1946)
Fr Adrian Grent (02.06.1946-15.07.1948)
Fr Arnold Verhoeven 02.08.1948-01.04.1952 Fr Francis Sint (Feb – Dec1948)
Fr Joseph Hiu (15.07.1948-Apr 1949)

Fr Desmond McLindon (02.08.1948-15.03.1950)

Fr John B Yong (15.03.1949-15.02.1950)

Fr Joseph Wang (1950 – 01.01.1953)

Fr LM Parsons (15.02.1950-14.04.1952)

Fr Albert Rainer (15.04.1951-31.12.1952)

Fr Brian Coogan (24.11.1951-01.01.1953)

Fr John Roetenberg (01.04.1952-01.04.1955)

Fr F vd Schoor (15.04.1952-31.12.1952)

Fr F vd Schoor 01.01.1953-Feb 1957 Fr Desmond McLindon (01.01.1953-08.11.1953)
Fr Joseph Hiu (01.01.1953-08.11.1953)

Fr John B Yong (01.01.1953-31.12.1953)

Fr LM Parsons (21.10.1953-May 1955)

Fr Arthur Crowther (05.11.1954-01.03.1955)

Fr Francis Cowan (01.01.1955-05.10.1956)

Fr Martin B Walsh (10.03.1955-01.01.1956)

Fr Brian Coogan (01.01.1956-25.11.1957)

Fr George Bauer (15.10.1956-Jan 1958)

Fr Desmond McLindon 1958 – 22.12.1958 Fr John Tsung (20.02.1958-01.12.1964)
Fr Adrian Grent 08.01.1959-16.09.1963 Fr Francis Frerichs (01.01.1962-July 1964)
Fr Dominic Bekema 17.09.1963-Aug 1966;22.12.1966-1970 Fr Peter Ma (26.06.1964-01.10.1972)
Fr Patrick Cahill (25.05.1969-1970)
Fr Tobias Chi 01.04.1970-July 1983
Fr John Lee 29.08.1983-26.06.1987 Fr Augustine Amandus (17.08.1986-Jan 1990)
Fr Thomas Sham 15.06.1987-Nov 1988 Fr Martin Wong (15.10.1988-Jan 1991)
Fr Cornelius Piong 01.12.1987-Apr 1993 Fr Michael Mewo (15.10.1988-Jan 1991)
Fr Charles Chiew (01.02.1991-Apr 1993)
Fr Cosmas Lee 01.05.1993-01.06.2001 Fr Aloysius Fidelis (01.05.1993-11.02.1997)
Fr Nicholas Stephen (12.02.1997-01.06.2001)

Fr John Wong (Feb 1999-June 2002)

Fr Primus Jouil 01.06.2001-30.09.2014 Fr Nicholas Ong (01.06.2001 – 2007)
Fr Simon Kontou (02.08.2002-2007)

Fr John Wong (July 2004-30.09.2014)

Fr Wilfred Atin (01.11.2006-28.06.2008; 01.08.2010-28.02.2017)

Fr Jeffri Gumu (Aug 2012-June 2016)

Fr Rhobby A Mojolou (Mar 2014-May 2017)

Fr Mitchelly Kiun (Mar 2014-Sept 2015)

Abp John Wong 01.10.2014-15.08.2018 Fr Abel Madisang (May 2015-31.05.2016)
Fr Joshua Liew (01.06.2016 -)

Fr Maxmillianno Hontor (01.06.2016 –)

Fr Mitchelly Kiun (01.09.2016-31.08.2017)

Fr Wilfred Atin (01.08.2010-28.02.2017)

Fr Paul Lo (01.09.2017)

Fr Paul Lo 16.08.2018

Fr Joshua Liew (01.06.2016 -?)

Fr Maxmillianno Hontor (01.06.2016 –?)

Fr. Russel Lawrine (

Fr Simon William (

Fr Sunny Chung (01.07.2020 – )

 

Back To Top